Czy "wegańskie buty" Lulus są rzeczywiście wegańskie?

Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję.

Od lat jestem fanką marki Lulus. W rzeczywistości sukienkę i buty, które miałam na sobie na ślubie mojego brata w 2016 roku, kupiłam od Lulus. Od początku istnienia mojego bloga promowałam i polecałam niezliczoną ilość wegańskich butów Lulus, wegańskich skórzanych kurtek i ich stylowych torebek w kilku moich przewodnikach zakupowych.

Naprawdę podobało mi się to, że Lulus oferował szeroki wybór modnych, ale niedrogich wegańskich opcji wykonanych bez materiałów pochodzenia zwierzęcego.

Jednak kilka czytelniczek wysłało mi wiadomość z pytaniem, czy kleje w tak zwanych "wegańskich" butach Lulus są wykonane z klejów pochodzenia zwierzęcego. To było coś, o czym nigdy wcześniej nie myślałem.

Okazuje się, że chociaż większość używanych obecnie klejów do butów jest wytwarzana ze źródeł syntetycznych i niezwierzęcych, to nie ma gwarancji, że wszyscy producenci obuwia używają obecnie opcji syntetycznej zamiast klejów pochodzenia zwierzęcego.

Czy Lulus jest wegański?

To doprowadziło mnie do pytania, czy Lulus używa klejów pochodzenia niezwierzęcego w swoich "wegańskich" butach. Zapytałam o to markę, a oni odpowiedzieli, że tak,

"Wiele z naszych produktów jest produkowanych specjalnie dla Lulus przez producentów marek własnych, więc nie mamy listy składników do udostępnienia dla używanych klejów do butów. Chcę jednak zapewnić, że dbamy o to, aby nasze produkty były wegańskie, zanim oznaczymy je jako "Wszystkie przyjazne dla wegan materiały wykonane przez człowieka". Ponadto obecnie powszechną praktyką w branży jest stosowanie syntetycznych klejów do butów".

Opierając się na odpowiedzi Lulus, nie wydaje się, aby Lulus przeszedł proces weryfikacji lub upewnienia się, że kleje użyte do produkcji ich "wegańskich butów" nie są oparte na zwierzętach i faktycznie są wegańskie.

Stwierdzają, że dbają o to, aby produkty, które oznaczają jako wegańskie, były wykonane ze wszystkich przyjaznych dla wegan materiałów wytworzonych przez człowieka. Oznacza to jednak tylko, że użyte materiały i tkaniny są wegańskie, takie jak skóra niepochodząca od zwierząt, zamsz, futro, wełna, jedwab itp.

Wysłałem e-maile do ponad 100 głównych marek obuwniczych (jak dotąd) i niektóre z nich były w stanie pewnie i uspokajająco odpowiedzieć mi, że ich kleje nie są pochodzenia zwierzęcego.

Rozczarowujące jest więc to, że Lulus nie jest w stanie zagwarantować ani twierdzić, że kleje stosowane w ich "wegańskich butach" nie są pochodzenia zwierzęcego.

Ponieważ firma Lulus nie jest w stanie potwierdzić, że jej kleje są wegańskie, dla wielu wegan może to być przełom. A dla innych klej może nie mieć znaczenia, ponieważ niektórzy konsumenci zwracają uwagę tylko na to, czy buty są wykonane z wegańskiej skóry i tkanin.

To od Ciebie zależy, czy uznasz produkty Lulus za wegańskie, czy nie, ale chciałem podzielić się informacjami i odpowiedzią, którą mi przekazano.

Czy Lulus jest etyczny?

Należy również zauważyć, że Lulus uzyskał bardzo słaby wynik w aplikacji Good On You i został oceniony jako "Unikamy". Powodem jest to, że "Lulus nie dostarcza wystarczających istotnych informacji na temat tego, w jaki sposób zmniejsza swój wpływ na ludzi, planetę lub zwierzęta".

Ocena Lulus w Good On You

Ponadto nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat zrównoważonego rozwoju lub praktyk społecznych firmy Lulus. Chociaż uważam, że wspaniale jest widzieć firmę oferującą szereg wegańskich produktów, ale ze względu na brak przejrzystości i informacji na temat ich etycznych praktyk, zdecydowałem się nie promować ani nie polecać Lulus na moim blogu. (Uwaga: możesz zobaczyć wzmianki o Lulus w moich starszych postach)

Uważam, że obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele innych niesamowitych etycznych i wegańskich alternatyw, że nie ma powodu, aby nadal wspierać lub kupować od firm, które odmawiają zajęcia się tymi ważnymi kwestiami.

Wegańskie alternatywy dla Lulus:

Polecam następujące niedrogie i modne wegańskie marki obuwia dla Lulus:

  • BC Footwear
  • Call it Spring
  • Blue District
  • Matt & Nat
  • NAE Shoes

Autor

Norbert Karczewski

Redakcja mocpierzgi.pl