Poznaj pszczelarza, który stoi za ratowaniem pszczół: Dan Luong!

Dla uczczenia Światowego Dnia Pszczół i cennych zapylaczy naszej planety, Comvita ratuje 5 milionów p szczół poprzez współpracę z niezależnymi pszczelarzami w całych Stanach Zjednoczonych, aby bezpiecznie przenieść ule, które znalazły się w niepożądanych miejscach. Ten wywiad jest częścią serii wprowadzającej, która ma na celu poznanie życia i pracy prawdziwych, profesjonalnych pszczelarzy. Zobacz, co inspiruje ich w pracy, poznaj fascynujące fakty o pszczołach i lekcje życia, których może nauczyć nas ul.

Poznaj pszczelarza Dana Luonga (znanego również jako @bee_man_dan ), z Mira Mesa w Kalifornii.

Od jak dawna zajmujesz się pszczelarstwem?

15 lat

Jak zaangażowałeś się w pszczelarstwo?

Pszczoły przeniosły się pod moją szopę, a przyjaciel pomógł mi je bezpiecznie usunąć. Byłem tak zafascynowany tym procesem, że zacząłem zajmować się pszczelarstwem bardziej regularnie, a w końcu zająłem się usuwaniem pszczół.

Co lubisz w pszczelarstwie?

Po pierwsze, mogę pracować na świeżym powietrzu, wspinać się i bawić z robakami. To wymarzone zajęcie każdego mężczyzny! Nasza praca pozwala mi doświadczać pszczół w surowym, niezmienionym stanie. Doceniam to, że mogę być tego świadkiem z pierwszej ręki.

Jakie są Twoje ulubione fakty na temat pszczół?

Osobiście uratowałem ponad 4000 dzikich uli, dzięki czemu mogę obserwować je z innej, nieczęsto spotykanej perspektywy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pszczoły nie podążają za królową, jak nam się wydaje. Nie mówię, że nie jest ona ważna, ale niekoniecznie to ona siedzi i wydaje rozkazy swoim robotnicom. Pszczoły pracują jako kolektyw, cały ul powinien być traktowany jako organizm sam w sobie. To ul decyduje o tym, czego potrzebuje jako całość, kiedy należy złożyć jaja, kiedy ul musi się powiększyć, dokąd się przenieść itd.

Jakich lekcji nauczyłeś się od pszczół, które są pomocne w innych dziedzinach twojego życia?

Poza moim instruktorem Kung Fu, pszczoły były najwspanialszym nauczycielem, jakiego mogłem sobie wymarzyć w moim dorosłym życiu. Zaszczepiły we mnie poczucie cierpliwości, to co myślałem, że jest dla nich, było w rzeczywistości cierpliwością dla mnie samego i mojego własnego rozwoju. Są ucieleśnieniem tego, co naprawdę oznacza wspólnota/rodzina/koleżeństwo i jaką rolę musi przyjąć jednostka, aby służyć większemu dobru.

Jakie rady i wskazówki masz dla ludzi, którzy chcą pomóc pszczołom tam, gdzie żyją?

Uprawiaj ogród warzywny. Baw się ziemią. Pobrudzcie sobie ręce! Nasze społeczeństwo stworzyło przestrzeń, w której mamy obfitość jedzenia, ale odłączyło nas od źródła. Poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem umysłu. Przymykamy oko na wykroczenia przeciwko naturze, które nie mają na nas bezpośredniego wpływu, ale kiedy patrzymy na mszyce na naszym jarmużu, które wiemy, że będziemy jeść, zdajemy sobie sprawę, że nie chcemy przeprowadzić na nich ataku termonuklearnego, ponieważ skończy się to w naszym brzuchu. Wracając do pszczół, zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy zapylaczy, aby tchnąć życie w nasze cukinie, cytryny czy arbuzy i zrozumieliśmy ich znaczenie.

Czy masz jakieś inne przemyślenia na temat współpracy z firmą Comvita w celu ratowania pszczół?

Działamy jako ambasadorzy pomiędzy pszczołami a ludźmi, którzy decydują o ich losie, niezależnie od tego, czy mają zostać wytępione czy przeniesione. Podobnie jak Comvita, której celem jest łączenie się z dobrem natury, nasza praca zaczyna się od edukacji, aby stworzyć tę osobistą więź z pszczołami wśród naszych klientów, tak aby mogli oni podjąć najlepszą, świadomą decyzję dotyczącą ich problemu z pszczołami, co zazwyczaj prowadzi do ich usunięcia.

Autor

Karol Michalski

Redakcja mocpierzgi.pl